"Читател на годината 2023” | 15 Jan 2024, 08:16:00 | |||
"Читател на годината 2023” в Регионална библиотека „Априлов-Палаузов”
Отличията „Читател на годината” в една от най-старите обществени библиотеки в България – 162-годишната Габровска библиотека, се връчват традиционно в началото на всяка нова година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране трайна любов към словото и книгата сред поколенията.
Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години. Определят се на база на безпристрастна актуална статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература за дома в РБ „Априлов-Палаузов”.
Най-малкият отличен читател за 2023 година е само на 6 години - Валерия Веселинова, която е запленена от книгите и ще расте с тях, предавайки обичта си към словото и на другите.
Наградени читатели в категорията до 14 години: 1-во място - Румяна Димитрова Димова – на 9 години, ученичка в ОУ „Неофит Рилски“. Тя е прочела цели 261 книги през годината; 2-ро място - Марина Иванова Дикова – също на 9 години, от ОУ „Ран Босилек“ – прочетени през годината 99 книги; 3-то място - Валерия Веселинова Начева – на 6 години, от ДГ „Ран Босилек“ - с 95 прочетени книги.
Гостите попитаха малките най-активни читатели кои са техните любими книги, но Валерия и Марина не успяха да се спрат на едно заглавие, защото споделиха, че обичаните книги са много, единствено 9-годишната Марина, читател на 2023 г., открои книжната поредицата за феята от захарницата, чийто автор е Катя Антонова.
Наградени в категорията над 14 години: 1-во място - Румен Стефанов Стефанов – с внушителния брой от 287 прочетени през годината книги г-н Стефанов е един от най-активните и влюбени в четенето потребители на услуги в Габровската регионална библиотека. Той е дългогодишен читател, винаги нетърпелив за нови и интересни четива, интересите му са разностранни, но предпочита художествената литература. Бил е „Читател на годината” и за 2019-та година;
2-ро място - Ирена Петрова Христова – с 200 прочетени книги. Читателката е в призовата тройка на най-активните читатели и от предишните години;
3-то място - д-р Мирослав Пантев Пантев – със 198 книги, които са в основата на научните и творчески дейности на д-р Пантев, самият той автор на няколко книжни заглавия.
Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави читателите на 2023 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги и безплатна карта за една година.
Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2024-та година.
|
||||
„КНИЖНО ЛЯТО” | 21 Jun 2022, 10:35:00 | |||
ПРОЕКТЪТ „КНИЖНО ЛЯТО” НА РБ „АПРИЛОВ – ПАЛАУЗОВ” Е СЪФИНАНСИРАН ПО ПРОГРАМА „КУЛТУРА” НА ОБЩИНА ГАБРОВО
Габровската регионална библиотека за пореден път спечели финансиране по Програма „Култура 2022” на Община Габрово. Целта на проект „Книжно лято – букви, думи и знаци“ е запознаване на деца и младежи с атрактивни начини за изписване на букви, знаци и думи чрез различни събития - арт-ателиета, игри с думи, литературно четене, демонстрация на калиграфия, които ще проследят появата на нашата писменост, развитието на буквите и писмената реч, усъвършенстването на писмената култура на българите и знаковите исторически моменти в този процес, който продължава и днес, и е от непреходно значение за просперитета на всяка човешка общност.
Проектът е с широка обществена и социална насоченост, обхваща голям диапазон целеви групи, а преките участници в него ще бъдат деца, ученици, младежи, доброволци – представители на местните общности. Инициативите са насочени към малки и големи, към децата, но също и към техните братя и сестри, към техните родители, учители, приятели и близки.
Чрез участието си в ателиета по краснопис, рисуване на букви върху камък, бродиране на букви, забавни игри и кръстословици с думи, специална книжка за оцветяване, по естествен начин чрез творчество и игри участниците ще се запознаят с книжовната култура от появата на ръкописната книга до първите печатни български книги и ролята на старобългарски и възрожденски книжовници в този процес. Ще се насладят на изкуството на ръкописната книга – калиграфски текстове и украса. По проекта ще бъде отпечатана книжка за оцветяване с интересни заглавки на българските букви от ръкописи и първи печатни издания в България.
Ще бъдат подпомогнати деца и възрастни бежанци от Украйна да се запознаят с българските букви и българския език по интересен и атрактивен начин. Ще бъдат привлечени нови публики и отделни лица, които обичайно не участват активно в културния живот на града и не използват или много рядко потребяват библиотечни услуги.
В заключителната част ще бъде представена изложба на Маргарита Иванова - калиграфия на старобългарски текстове върху пергамент с демонстрация на процеса на изписване.
Партньори по проекта са Художествена галерия „Христо Цокев“, Регионален исторически музей – Габрово, Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – Габрово.
Ателиетата започват на 6 юли 2022 г. с художествено ателие по краснопис в беседката зад основната сграда на библиотеката, 10 ч. Ще бъдат представени различни начини за изписване на букви в ателие на открито край библиотеката. Доброволци участват с препис на текстове от „Неделник“-а на Софроний Врачански – първата печатна книга на български език.
8 юли - Литературно четене „Силата на писменото слово“ с откъси от старобългарски и възрожденски книжовни източници. Беседката зад основната сграда на библиотеката. 10-12.00 ч. Екипът и потребителите на социалната услуга на ДЦПЛУ - Габрово и доброволци участват в литературното четене.
13 юли. Художествено ателие на открито за рисуване на букви – заглавки и винетки, върху камък. Беседката зад основната сграда на библиотеката. 10-12.00 ч. Деца и младежи, доброволци рисуват върху подходящи каменни късове букви от българската азбука.
3 август. Арт-ателие на открито „Магията на буквите в шевица“. Беседката зад основната сграда на библиотеката. 10-12.00 ч. Изработване на бродерия с различни образци от букви.
10 август - Пъзел от забавни игри и кръстословици с думи – „Огърлица от думи“, „Образуване на антоними“, „Допълни изречението“, „Ставаш ли за писател“, „Известни български книжовници“. Беседката зад основната сграда на библиотеката. 10-12.00 ч. Разделени в отбори и индивидуално участниците ще се състезават и ще демонстрират знания и умения в познаването на историята на българската писменост и книжовната ни култура.
Завършващото събитие на проекта е на 19 август 2022 г. В ХГ „Христо Цокев” ще бъде експонирана изложба калиграфия на художничката Маргарита Иванова с демонстрация на калиграфско изписване на старобългарски текстове върху пергамент.
Проектът е на обща стойност 4290 лв., от които 1300 лв. собствен принос. |
||||
Директор на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” – Габрово | 28 Feb 2022, 08:43:44 | |||
След спечелен конкурс през февруари 2022 г. за директор на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” – Габрово е назначена Савина Цонева. Тя е родена през 1968 г. в Габрово. Завършила е „Библиотекознание и библиография” в Държавния библиотекарски институт и същата специалност през 1995 г. във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. В габровската библиотека работи от 1989 г. първо в читалня, а след това в отдел „Краезнание” като от 1999 г. до 2008 г. ръководи отдела. От 10 октомври 2008 година след спечелен конкурс е директор на институцията. Ръководител и координатор на повече от 25 проекта. Автор на научни и популярни публикации и редактор на над 30 книги в областта на регионалната история и краезнанието.
Отличена с почетния знак на Министерството на културата „Златен век - печат на цар Симеон Велики” – златен през 2019 година за принос в развитието и популяризирането на българската култура.
https://gabrovo.bg/bg/article/19077
|
||||
Книгопечатане с печатарската преса на Гутенберг | 08 Jul 2021, 10:00:00 | |||
„От хартията до книгата... и след това” на РБ „Априлов – Палаузов” | 05 Jul 2021, 09:38:00 | |||
Започват дейностите по проект „От хартията до книгата... и след това” на РБ „Априлов – Палаузов”, съфинансиран по Програма „Култура 2021” на Община Габрово
Целта на проект “От хартията до книгата...и след това“ е запознаване на деца и младежи с важен за човечеството исторически момент – появата на хартията и изобретяването на книгопечатането, дало възможност за революционно разпространение на хартиената книга в света и достъп до образование на хората от всички социални общности. Проектът ще разкрие по атрактивен начин ролята на книгата и четенето в човешката история, ще запознае децата и младежите с нетрадиционни варианти за употреба на хартия и хартиени отпадъци и с дейности, превръщащи старите книги в произведения на изкуството.
На 7 юли 2021 година (сряда) е първото творческо ателие по проекта - за ръчно изработване на хартия и книгоразделители от рециклирана хартия с Ивелина Иванова и Станислава Спасова. Хартията се накъсва предварително, накисва се и се превръща в ,,пулпа". Това е моментът участниците в ателието да добавят към пулпата малки цветни листчета хартия или живи цветя, листа, треви. После с помощта на сита се оформят самите книгоразделители, които се подсушават по подходящ начин.
Ателието ще започне в 10,30 часа в беседката в парка зад библиотеката.
На 7 юли „Басни за малки и големи” - литературно четене на басни от Лафонтен по повод 400 г. от рождението му. Започва в 13.00 ч. в Детския отдел на библиотеката.
На 9 юли габровци ще могат да разберат как се е появила и развила писмеността от древността до наши дни, какви са били средствата, материалите и начините за писане през хилядолетията - отговор на тези въпроси дава художникът Диян Павлов – Джими в неговата Творителница „О`Писменех“. Джими ще гостува в Габрово на 9 юли 2021 г. (петък) от 10.30 ч. в градинката с мечето. Художникът ще проследи възникването на писменостите до революционното откритие на Йоханес Гутенберг - системата за тиражиран книгопечат. В началото на 15 век той създава своята стройна система от релефни букви, мастило на маслена основа и печатарска преса, наречена Гутенбергова преса в негова чест. Джими ще демонстрира чрез реплика на оригиналната книгопечатна преса на Йохан Гутенберг процеса на книгопечатане по метода на високия печат.
На 14 юли от 10.30 часа в беседката в парка зад библиотеката е началото на ателието за изработване на книги-уникати (антични книги) с техника декупаж с ръководител Тотка Златева.
Ателие за изработване на илюстрации към книги и художествени предмети от хартия с техниките декупаж, оригами и квилинг ще се проведе на 21 юли в беседката в парка зад библиотеката от 10.30 часа. Готовите изделия ще са част от изложба, която ще бъде показана при завършване на проекта на библиотеката.
На 27 юли в парка край библиотеката ще се проведе литературно четене на открито - творби за деца и възрастни от млади, но вече популярни български автори.
А през август всички, които се интересуват ще могат да присъстват на ателието „Да дадем втори живот на старите книги”, в което от отчислени книги ще бъдат изработени скулптурни произведения на изкуството. |
1-5 от 9 | Следваща страница >> |
РБ Габрово, 2013 | Към пълната версия |